Kızamık Belirtileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Kızamık belirtileri virüsün vücuda girmesinden sonra 10. Günden başlayarak kendini hissettirir. Hastalık virüs ile oluşan akut ve döküntülü enfeksiyon hastalığıdır. Kişiden kişiye hava damlacıkları yolu ile bulaşan bu hastalığın 10-14 gün süren bir kuluçka dönemi olmaktadır. Hastalığa ait şikâyetlerin başlamasından önceki iki günle, döküntülerin başlamasından sonraki dört gün bulaşıcılığın en yoğun olduğu dönemdir. Hastalığı geçiren kişiler, ömür boyu sürecek bağışıklık kazanırlar.


Kızamık belirtileri nelerdir?


1 ve 3. Günler arasında görülen belirtiler: Hastalarda görülen hafif ya da yüksek ateş, burunda akıntı, gözlerde kızarıklık ve kuru öksürük nöbetleri son derece rahatsız edicidir. Üst azı dişlerin yan taraflarındaki dişetlerinde ve yanakların içinde oluşan beyaz benekler, hastalığın teşhisine yardımcı olacak koplik lekeleridir.

4 ve 8. Günler arasında görülen belirtiler: Hastalarda 39-40 dereceyi bulan ateş yükselmeleri görülür. Bu esnada hastada titreme şikâyetleri baş gösterir. Hasta kendini yorgun hissederek, soğuk algınlığı şikâyetlerinden yakınır. Vücutta meydana gelen döküntüler kulak arkasından yüze doğru yayılarak, gövdeye oradan da kol ve bacaklara kadar iner. Döküntüler önce kızarır ardından büyüyerek, sayılarında artış gözlenir. En şiddetli döneminde kabarıklıklar halinde olur. Döküntülerle birlikte hastalığın bulaşıcılık özelliği kaybolmaya başlar. Vücut artık mikrop üretmiyordur. Daha sonra aynı sırayla solmaya, yerini geçici olarak renk değişikliğine bırakır. Gözlerde konjunktiva iltihabı (Konjunktivit) görülebilir. Gözlerin ışığa karşı hassaslaştığı gözlemlenir. Döküntülerin solmasından sonra ateş normale döner ve hasta eski enerjik haline kavuşur. Soğuk algınlığı şikâyetleri de etkisini yitirir.

Kızamık Belirtileri Yorumları

soru

Efruz

02 Ekim 2018 Salı

Merhaba çoccuğum daha 7 yaşında ve bugun sırt bölgesinde kızarıklıklar oluşmaya başladı. Aynı zamanda ateşi bir derece yüksek yani sınırda. Bunlar kızamık belirtisi midir yoksa farklı bir rahatsızlık nedeni ile mi ortaya çıkıyor?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kızamık Nasıl Bulaşır

Kızamık Nasıl Bulaşır

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık Aşısının Özellikleri

Kızamık Aşısının Özellikleri

Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kızamık Tedavisi Kızamık Nasıl Tedavi Edilir

Kızamık Tedavisi Kızamık Nasıl Tedavi Edilir

9 Aylık Bebeğe Kızamık Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?

9 Aylık Bebeğe Kızamık Aşısı Nedir ve Nasıl Yapılır?