Kızamık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık, solunum yolu ve hasta ile yakın temas nedeni ile bulaşabilen, bulaşıcı özelliği güçlü olan bir hastalıktır. Özellikle kış aylarının son dönemleri ve ilkbahar mevsiminde daha çok görülmektedir. Özellikle 3 – 10 yaş aralığındaki çocuklarda daha sık rastlanılmaktadır. Ayrıca yetişkinlerde de ortaya çıkabilmekte ve çocuklara nazaran daha ağır seyredebilmektedir.


Kızamık Belirtileri Nelerdir?


Kızamık, hastalığa yol açan mikrobun vücuda bulaşmasından 1 – 2 hafta sonra kendini belli etmektedir. En önemli ve öncelikli belirtiler;
  • Yüksek ateş,
  • Gözlerde kızarıklık,
  • Baş ağrısı
  • Burun akıntısı
  • Işığa karşı hassasiyet
  • Nezle
Bu tür belirtiler oluştuktan 1 – 3 gün sonra ağızda ufak lekeler ortaya çıkmaya başlar. Daha sonraki günlerde ağız içindeki lekeler yüz, boyun, göğüs, kollar ve bacaklara hatta bütün vücuda yayılmaya başlar. Bu durum ortalama 1 hafta kadar sürer. Ardından belirti ve oluşan lekeler oluşum sırasına göre ortadan kaybolur.


Kızamık Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kızamık son derece bulaşıcı özelliği olan bir hastalık olduğundan dolayı hasta diğer kişilerden mümkün olduğunca uzak tutulmaya özen gösterilmelidir. Bu sayede hastalığın yayılmasını engelleyecek tedbirler alınmış olacaktır. Kızamık genellikle kreş, okul gibi kalabalık ortamlarda daha çabuk yayılma gösterir.

Kızamığın yayılmasını önlemenin yanı sıra, kızamık hastasının beslenmesine ve temizliğine son derece dikkat edilmelidir. Hastanın kaldığı oda güneşli ve hijyenik koşullara uygun olmalıdır. Ayrıca sık sık havalandırılmalıdır. Hastanın vücut hijyeni de dikkatle yapılmalıdır. Bütün bu durumlara dikkat edilmediği takdirde hastalık daha fazla ilerleyerek zatürre gibi ciddi hastalıkların oluşumu tetiklenebilir.

Kızamık hastalığı eskiye nazaran kızamık aşısının yaygınlaşmasından dolayı daha az görülür hale gelmiştir. Kızamık aşısı kızamığa maruz kalmamak için en önemli ve etkili yollardandır. Günümüz şatların da kızamık aşısı 2 – 3 doz olarak yapılmaktadır. Bebeklerde uygulanan ilk kızamık aşısı 1 yaşında vurulur. 2. Dozu ise 4 – 6 yaş aralığında uygulanır. Fakat bazı durumlarda 12 yaşlarında 3. Doz kızamık aşısı uygulanabilmektedir. Daha evvel kızamık olan kişiler ve kızamık aşısı uygulanan kişiler kızamığa karşı bağışıklık kazanarak tekrar kızamığa maruz kalmazlar.

Kızamık Yorumları

soru

İslim

03 Kasım 2018 Cumartesi

Benim küçük kızım okulda kızamık olmuş ve öğretmeni be aradı. Kızımı okuldan alıp hastaneye götürdüm ve doktorumuz ilaç yazdı bizde bir hafta raporumu olarak evde iyileşmeyi bekleyeceğiz. Vücutta küçük küçük oluşan kırmızılıklar ben kadar sürede iyileşir ve kızım ger okuluna devam eser acaba?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Kızamıktan Korunma Yolları

Kızamıktan Korunma Yolları

Kızamık Nasıl Bulaşır

Kızamık Nasıl Bulaşır

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni