Gebelikte Kızamık Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte kızamık, kızamık çocukluk döneminde geçirilen robeola virüsünün yol açtığı ateşli bir enfeksiyondur. Solunum yolu ile bulaşır, çocukluk döneminde geçirilen enfeksiyon sonucunda bağışıklık sağlanır ve bir daha hayat boyu geçirilmez. Çocukluk dönemi içinde geçirildiği, bağışıklık kazanıldığı için ve çocukluk dönemi içerisinde aşı yapılmasından dolayı gebelikte çok nadir görülür.


Kızamık belirtileri nelerdir?

  • Yüzden başlayıp vücuda yayılan tipik döküntüler
  • Ateş
  • İştahsızlık
  • Öksürük
  • Baş ağrısı
  • Eklem ağrısı
Döküntüler dışındaki belirtiler hafiftir nadiren yüksek ateş yapabilir ve hastalığı geçirip geçirmediğinizi fark edemeyebilirsiniz. Kızamık virüsünün kuluçka dönemi 15-25 gündür yani hasta birisiyle temas ettikten 15-25 gün içinde belirtiler ortaya çıkmaya başlar.

Gebelikte kızamık geçirildiği zaman bebek herhangi bir zarar görmez yani bebekte sakatlık durumu olmaz. Fakat kızamık virüsü anne adayında yüksek ateş yapaleceği için düşüklere ve erken doğumlara neden olabilmektedir. Doğuma birkaç gün kala anne adayının enfeksiyon geçirmesi durumunda, doğum sırasında bebek enfeksiyonu kapabileceğinden dolayı, 12 saat içerisinde gammaglobulin yapılması gerekir. Çocukluk döneminde veya sonrasında kızamık geçirip geçirmediğinizi hatırlamıyor ve bilmiyor iseniz, kızamık testi (Robeola testi) yaptırarak öğrenebilirsiniz. Testin sonucu pozitif çıkarsa içiniz rahat edebilir kızamık virüsü olan kişilerle temas etseniz bile bir şey olmaz, negatif çıkar ise ve kızamık geçirmediğinizden emin iseniz gebe kalmadan en az bir ay öncesi ve birer ay ara ile iki doz canlı virüs aşısı yaptırmalısınız. Eğer aşısızsanız ve gebe kaldıysanız gebelik dönemi süresince kızamık virüsü olan kişilerle temas etmemelisiniz, etmişseniz bir hafta içinde enfeksiyon hastalıkları uzmanına giderek durumu anlatmalısınız ve geç kalmadan gamaglobulin aşısını yaptırmalısınız. Aksi takdirde kızamık geçirebilir ve bebeğe de bulaşabilir. Bu da bebeğe bulaşmasına neden olarak daha fazla sorunlara sebep olabilir. Bu yüzden dolayı gebe kalmadan önce kızamık geçirdiğinizi hatırlamıyorsanız mutlaka testi yaptırın ve aşılarınızı olun, bebeğin ve sizin sağlığınız için bu çok önemlidir.

Gebelikte Kızamık Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

Çok Okunanlar

İlginizi Çekebilir

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kızamık Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Kızamık Virüsü Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Kızamık Virüsü Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Kızamıktan Korunma Yolları

Kızamıktan Korunma Yolları

Hamilelikte Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kızamık Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kızamık Testi Nedir ve Nasıl Yapılır?